Eurookná Salaj zdobia aj historickú budovu Hotela Hradná stráž v Topoľčiankach

Eurookná SALAJ na hoteli Hradná stráž v Topoľčiankach

Zadanie podieľať sa výmenou drevených okien na rekonštrukcii historickej budovy v topoľčianskom parku bolo pre firmu Salaj zaujímavou výzvou. Posúďte sami, ako sme sa toho zhostili. Štvorhviezdičkový Hotel Hradná stráž Topoľčianky sa nachádza v krásnom prostredí starého anglického parku. Ten je medzi návštevníkmi populárny aj vďaka preslávenému zámku, ktorý navštevovali československí prezidenti, a Národnému žrebčínu.

Pohľad do histórie hotela

Anglický park má rozlohu 30,65 hektárov a nachádza sa v ňom približne tristo druhov stromov z celého sveta, viacero historických stavieb a unikátny vodný systém z konca 19. storočia, ktorý zásobuje sieť jazierok a fontánok.

Eurookná SALAJ na hoteli Hradná stráž v Topoľčiankach

Rozvoj parku so zámkom do podoby, v akej ho poznáme dnes, sa spája najmä so šľachtickým rodom Keglevich z uhorskej vetvy chorvátskeho šľachtického roku de Buzin (1763 – 1890. V neskoršom období ho obhospodaroval rod Habsburgovcov a od roku 1921 patrí pod správu Lesov Slovenskej republiky.

Takto to v Parku Topoľčianky vyzeralo kedysi – historická fotografia pochádza z roku 1937. Budova bývalých kasární, v ktorej dnes sídli hotel, sa nachádza vpravo dole, zhruba 50 metrov od zámku. Vzhľadom na jej lokalitu a historický význam sa rekonštrukcia musela robiť veľmi citlivo.

Hotel Hradná stráž v Topoľčiankach je dnes súčasťou národnej kultúrnej pamiatky. Vznikol rekonštrukciou pôvodnej stavby z roku 1924, ktorú dal postaviť vtedajší československý prezident T. G. Masaryk pre svoju hradnú stráž.

Mimochodom, traduje sa, že vojaci sa tu vždy tak dobre bavili, že mesto hlučné zábavy zakázalo. Prezident sa vraj potom čudoval, prečo už nepočuť hudbu a tancovačky, a žiadal zákaz zrušiť.

V roku 1933 bol Masaryk v Topoľčiankach naposledy a s ním odišla aj hradná stráž. Cez vojnu tu bola vojenská nemocnica, potom škola. V osemdesiatych rokoch sa sem zase na čas vrátili kasárne. Budova bola však už dlhšie vo veľmi zlom stave a chátrala.

Ako prebiehala niekoľkoročná rekonštrukcia hotela Hradná stráž v Topoľčiankach

V roku 2000 bývalé kasárne odkúpil súkromný investor a pustil sa do postupnej rekonštrukcie. Vďaka dôrazu na kvalitné prevedenie a moderné technológie, sa Hradnej stráži nielen vrátila pôvodná majestátnosť, ale zrejme ju dnes aj predčí.

Eurookná SALAJ na hoteli Hradná stráž v Topoľčiankach

Pri výmene okien sa firma Salaj musela blysnúť nielen kvalitou odvedenej práce, ale nové drevené eurookná museli navyše spĺňať vysoké dizajnové nároky. Bolo totiž žiadúce, aby ladili s drevenými obkladmi a kazetovým stropom, ktoré patria medzi jedinečné prvky kľúčových miestností hotela.

ceny eurookien a eurodverí Ceny eurookien a eurodverí sme nezmenili od roku 2006!

Cenníky sú orientačné, vypočítavané na dvojsklo, každá zákazka sa vypočítava individuálne na základe požiadaviek klienta. Všetky naše výrobky ponúkame aj vo vyhotovení trojsklo. Pre cenovú kalkuláciu vyplňte prosím formulár pre rýchlu cenovú ponuku.

EUROOKNÁ SALAJ

eurookná s tradíciou

Peter Magušin

Objednávky

+421 907 493 101

salaj@salaj.sk

TEL: +421 37 633 7175

SALAJ spol. s.r.o.

Hostie 129, Zlaté Moravce