štandardne dodávame 78mm rám

Na naše eurookná a dvere
dodávame už v štandarde 78mm rám!

Drevené eurookná od Salaja na viac ako 300-ročnom Gymnáziu v Skalici

Drevené eurookná od Salaja na viac ako 300-ročnom Gymnáziu v Skalici

Dodávka okien na rekonštruovanú budovu Gymnázia F. V. Sasinka v Skalici je jedným z projektov, na ktoré môže byť spoločnosť Salaj naozaj pyšná. Ide totiž o historickú budovu, ktorá má kľúčový význam nielen pre Skaličanov.

Pohľad na históriu gymnázia

Na jeseň 2017 oslavuje Gymnázium v Skalici už 355 rokov svojej existencie. A je to 320 rokov, odkedy sa nasťahovalo do budovy, ktorú dal v centre postaviť Jezuitský rád.

Akú budovu sme pomáhali obnoviť

Eurookná SALAJ na gymnáziu v Skalici

Skalica bola v 17. storočí významným mestom Uhorska. V tom čase bola už tristo rokov povýšená na slobodné kráľovské mesto, vďaka čomu mala mnohé úľavy a výsady. Aj vďaka jezuitskej latinskej škole, do ktorej chodili žiaci z celého severného Záhoria, sa Skalica stala kultúrnym strediskom kraja.

Z latinskej školy sa postupne stalo kolégium a v roku 1734 tu zriadili ústav na prípravu učiteľov jazykov. Škola mala výborné meno a v roku 1756 ju dokonca navštívila aj Mária Terézia, ktorá bola známa tým, že podporovala rozvoj vzdelávania.

Eurookná SALAJ na gymnáziu v Skalici

Návrat slávy skalického gymnázia

Ďalších dvesto rokov malo skalické gymnázium celkom búrlivý osud, vládcovia a mestskí radní za rôznych režimov ho rušili a znovu otvárali. Istý čas Skalica gymnázium ani nemala - "zhltla" ho Jedenásťročná stredná škola bola v neďalekom Holíči.

Do pôvodnej historickej budovy sa skalické gymnázium vrátilo až v roku 1973, no sídli v nej dodnes. Rekonštrukcia, ktorej súčasťou bola výmena okien, sa uskutočnila pred dvoma desaťročiami a bola pri tom aj firma Eurookná SALAJ na gymnáziu v SkaliciEurookná Salaj.

Keď sa v roku 2007 sa konali veľké oslavy 345. výročia založenia Gymnázia Skalica, už bola budova nejaký čas zrekonštruovaná do plnej krásy. Vrátane nových eurookien, ktoré vyšli z dielne spoločnosti Salaj z Hostia. Tie skalickému gymnáziu dobre slúžia už viac ako dve desaťročia.

Výzvy, ktoré sme pri výmene okien riešili

Okná na gymnázium v Skalici sa dodávali začiatkom 90. rokov minulého storočia. Keďže išlo o pamiatkovo chránenú budovu, na ktorej sú povolené len minimálne odchýlky oproti pôvodnému vzhľadu, okná sa vyrábali podľa tých pôvodných.

Výroba replík sa pritom uskutočňovala za výrazných pripomienok pamiatkárov. Nové okná boli vyrobené starou technológiou ako kasňové a sklá boli zatmelené tradičným spôsobom - gytom.

Spoločnosť SALAJ pre projekt rekonštrukcie tejto historickej budovy zabezpečovala kompletný servis, to znamená nielen výrobu nových okien a ich dovoz a montáž, ale aj demontáž a likvidáciu okien pôvodných.  

Eurookná SALAJ na gymnáziu v Skalici

ceny eurookien a eurodverí Ceny eurookien a eurodverí sme nezmenili od roku 2006!

Cenníky sú orientačné, vypočítavané na dvojsklo, každá zákazka sa vypočítava individuálne na základe požiadaviek klienta. Všetky naše výrobky ponúkame aj vo vyhotovení trojsklo. Pre cenovú kalkuláciu vyplňte prosím formulár pre rýchlu cenovú ponuku.